Bavlna versus biobavlna

Pěstování klasické bavlny je velmi náročné na životní prostředí, že na pěstování bavlníku se používá 25 % všech celkově spotřebovaných pesticidů na světě. Na výrobu 1 kilogramu bavlněné tkaniny je použito 560 – 880 gramů chemických látek. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v souvislosti s masivní aplikací chemických hnojiv a pesticidů zemře v rozvojových zemích 20 000 lidí ročně...

Naopak biobavlna je pěstována bez použití hnojiv, pesticidů a herbicidů. Vlákna z organicky pěstované bavlny jsou trvanlivější a biobavlněné materiály jsou přirozeně jemnější, měkčí a prodyšnější. Oblečení z biobavlny je proto nejen absolutně zdravotně nezávadné, ale také velmi pohodlné. 

Biooblečení

Merinovlna

Merino vlna je velmi jemná, pohodlná, prodyšná s vynikajícími izolačními vlastnostmi. Jedná se o jeden z nejvhodnějších materiálů pro nejmenší děti, protože nabízí výhodné tepelně-izolační vlastnosti a napomáhá správné termoregulaci. Dutá vlákna vlny dobře odvádějí vlhkost od pokožky, a pomáhají ji  tak udržovat suchou. Velké množství vzduchových kapsiček mezi přirozeně zkroucenými vlákny vlny napomáhá udržení tělesné teploty a udržují cirkulující teplý vzduch co nejblíže dětské pokožky. Merino vlna patří mezi vysoce kvalitní materiály 21. století a je často používána také u fitness a outdoorového oblečení pro děti i dospělé.    

Konopí

Konopí patří mezi nenáročné rostliny, které je možné pěstovat bez pomocí pesticidů. Díky svému rychlému růstu, širokým možnostem využití (zdroj vláken, biomasy a olejnatých semen) a minimálním nárokům na zavlažování patří konopí mezi velmi vysoce ekologické suroviny.

Vlákna z této prastaré kulturní rostliny najdete hlavně ve směsových materiálech – zlepšují mechanické vlastnosti látek – hlavně pevnost a nasákavost. Konopí se proto používá také v materiálech na výrobu plenek (obvykle jde o směs biobavlny a ekologicky pěstovaného konopí) a dětských nosítek, kde je využita hlavně pevnost konopných vláken. Velmi oblíbené je však také oblečení z konopí.

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Trenujemenanocnik.cz

Treninkova kalhotky

Bio oblečení